
Dzień ten został zainicjowany przez amerykańską organizację EPOCH w 2006 r. i ma przypominać o tym, że zawsze powinniśmy reagować na przemoc wobec dzieci. Jego celem jest uświadamiać oraz przekonywać rodziców i opiekunów, że dobre rodzicielstwo i pomyślne wychowanie wyklucza stosowanie kar cielesnych, bicia, poniżania i krzywdzenia. Każda przemoc zastosowana wobec dziecka jest wychowawczą porażką.
Warto w tym miejscu wspomnieć o niepokojących doniesieniach spotęgowania zjawiska domowej przemocy w związku z obecną pandemią koronawirusa. Organizacje z całego świata pomagające ofiarom przemocy w rodzinie informują o dużym wzroście przypadków przemocy domowej w czasie pandemii. Przymusowa izolacja, zamknięcie na niewielkiej powierzchni, strach o zdrowie, pracę i przyszłość wywołują falę wielu trudnych emocji, z którymi nie wszyscy potrafią sobie poradzić.
Osoby dotknięte lub zainteresowane problem odsyłamy do poniższych artykułów:
- na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich: „Plan awaryjny – jak szukać pomocy, gdy doświadczamy przemocy domowej w trakcie epidemii.”
- „Koronawirus przyczynił się do wzrostu przypadków przemocy domowej – ekspert zdradza, gdzie dziś można szukać pomocy.”
oraz stron internetowych:
- Ogólnopolskiego pogotowia dla ofiar przemocy w rodzinie: NIEBIESKA LINIA
- Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która rusza z nową kampanią “Za drzwiami”, apelującą o reagowania, gdy podejrzewamy, że wobec dzieci stosowana jest przemoc.

Dla ośrodków pomocy społecznej ukazał się bezpłatna publikacja w wersji pdf.: „Jak realizować zadania ośrodków pomocy społecznej w czasie kryzysów. Rozwiązania organizacyjne i merytoryczne. PORADNIK DLA KADR POMOCY SPOŁECZNEJ NA CZAS PANDEMII”